تبلیغات
امیدفردا قالیباف - سخنان دکتر قالیباف در نخستین مناظره تلویزیونی
امیدفردا قالیباف
افق92 : امید فردا قالیباف
Çã˜ÇäÇÊ æÈáǐ

قالیباف


این، اولین مناظره از مناطره های 3 گانه نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری امسال است که با موضوع «اقتصادی» و با اجرای «مرتضی حیدری» تا دقایقی دیگر یعنی 4 بعدازظهر برگزار خواهد شد. دو مناظره دیگر کاندیداهای این دوره در 2 محور فرهنگی و سیاسی نیز طی روزهای چهارشنبه 15 خرداد و جمعه 17 خرداد برگزار خواهد شد.

مدت هرمناظره هم 210 دقیقه (3 ساعت و نیم) تعیین شده است.

تمامی مناظره ها ساعت 16 از شبکه اول سیما  پخش خواهد شد. همزمان رادیو ایران (موج اف ام ردیف 90 مگاهرتز) هم این مناظره ها را پخش خواهد کرد.

ضمن این که بازپخش مناظره های کاندیداهای ریاست جمهوری هم همان روز ساعت 21 از شبکه چهارم سیما و رادیو جوان (موج اف ام ردیف 88)  خواهد بود.

محمد باقر قالیباف نیز دقایقی پیش وارد ساختمان سیما شد تا در کنار 7 نامزد دیگر، دیدگاه های خود را بیان کند.

منظره راس ساعت روی آنتن رفت.

 حیدری، مجری برنامه: بینی و بین‌الله به جز من و رئیس سازمان و 2 تن از مدیران ارشد صداوسیما، کسی از سوالات خبر ندارد.


محمد باقر قالیباف بر صندلی شماره 2 تکیه زده است.

سوال اول

غرضی نخستین نامزدی است که در جایگاه قرار می گیرد. مجری از ایشان سوال می کند که شما مشکل اشتغال را چگونه حل می کنید؟


پاسخ غرضی: 
ظرف صدسال گذشته، ملت ایران دچار دولت‌هایی بوده که همه تورم‌زا بوده‌اند. این ریال ما معادل یک رویال بوده که در یک تاریخی معادل رویال کشور اسپانیا بوده و در ابتدای نهضت مشروطه یک ریال ما یک دلار بود. وقتی رضا شاه به قدرت رسید شد سه ریال. وقتی از کشور رفت شد 15 ریال. وقتی متفقین حمله کردند شد 20 ریال. دولت زاهدی آن را  کرد 35 ریال. دولت منصور کرد 6 تومان و 8 ریال. در دوره بنی‌صدر شد 300 ریال. در دولت مهندس موسوی با 40 تومان شروع شد و تا وقتی من وزیر بودم 50 تومان بیشتر نشد ولی بعدش شد 150 تومان. در دولت هاشمی شد 450 تومان/ دولت خاتمی 1000 تومان و در دولت فعلی شد 3500 تومان. تا تورم حل نشود و کشور به تولید نرسد، وضع همین است. هزینه پول در کشورمان بالاست. ما در 100 سال گذشته تولید نداشتیم. اشتغال وقتی سامان پیدا می‌کند که تولید سامان یابد. تولید وقتی سامان یابد که هزینه پول به سمت نزولی برسد والا ااشتغال مصنوعی است. اشتغال بعد از اینکه محکم جلوی تورم بایستیم می‌تواند تولید شود.

دیدگاه قالیباف: 
پاسخ قالیباف: نکته‌ای که آقای غرضی که از پیشکسوتان هستند اشاره کردند از یک نگاه درست است، اما واقعیت این است که امروز باید به طور دقیق برای اشتغال برنامه‌ریزی کنیم که در دوره‌های زمانی کوتاه مدت و بلند مدت انجام شود.  امروز باید با برنامه‌ریزی دقیق برای ایجاد فرصت های شغلی جدید، تامین منابع مالی لازم و تغییر رویکردهای فعلی تلاش کرد. از سوی دیگر باید با رونق اقتصادی و کاهش تورم به فکر برنامه‌های دراز مدت باشیم. باید در برنامه دراز مدت کاری کنیم تا نقدینگی فعلی به سمت تولید برود تا بتوانیم بستر اشتغال‌زایی را ایجاد کنیم.

سوال دوم

محمد رضا عارف به سوال دوم پاسخ می دهد: نظام و برنامه شما برای تعامل با سایر قوا و نهادهای نظارتی کشور چیست؟


پاسخ عارف: مهمترین  مشکل ریشه مشکلات اقتصادی حاکمیت یکپارچه یک جریان سیاسی یعنی اصولگرایان بر اقتصاد کشور در هشت ساله گذشته و کنار گذاشتن جریان دیگر است. برخی نظامیان و شرکت های وابسته به نهادهای نظامی در امور اقتصادی دخالت کردند که این فضا را برای مشارکت اقتصادی تنگ کرده. خصوصی سازی به صورت ناقص انجام شده است. بین 10 تا 15 درصد به بخش خصوصی واگذار شده و بقیه عملا به بخش های نیمه دولتی. به خاطر مشکلاتی که با دنیا داریم نمیتوانیم از ارتباط با کشورهای دنیا برای بهبود اقتصادمان کمک بگیریم. اگر اصل 44 را جدی دنبال کنیم بسیاری از مشکلات اقتصادی حل می شود. یک جریان سیاسی نمیتواند کشور را اداره کند، این را باید بپذیریم. مبنا را باید بر شایسته سالاری بگذاریم. با توجه به ضرورت تعامل بین قوا باید قوای مختلف در یک فضای صمیمی مشکلات را حل کنند. نباید اختلاف نظر و مشکلات قوا به جامعه کشیده شود. 

دیدگاه قالیباف:   متاسفانه شاهد بودیم که در همین بحث که قرار است اقتصادی باشد، باز سراغ سیاسی‌بازی رفتیم و از دغدغه‌های اصلی مردم غافل شدیم.از قضا مشکل اصلی من نیز همین است. ما اگر قرار است بحث اقتصاد را حل کنیم چه کار به سیاست‌زدگی داریم. وقتی شرایط اینگونه شد، مجبور می‌شویم که دغدغه‌های اصلی مردم که در سوال قبل مطرح بود را فراموش کنیم و سراغ این برویم که اصولگرایان و اصلاح‌طلبان چه کردند. اینها مساله مردم نیست و چنین اختلافاتی حق مردم را از بین می‌رود. ببینید من که در شهرداری هستم، شما شاهدید که در شورای شهر اول درگیر سیاسی‌بازی و منحل شد. اما در شورای فعلی که ما 8 سال در خدمتشان بودیم اصولگرا و اصلاح‌طلب بود، ولی مانع خدمت نشد و ما کارمان را انجام دادیم. البته ما باید بر اساس یک سند برنامه پیش برویم و از برنامه‌های سلیقه‌ای خوددداری کنیم. 

سوال سوم

محسن رضایی برای پاسخ دادن به سوال در جایگاه قرار گرفت. سوال: برنامه شما برای تامین مسکن و مهار تورم آن چیس
ت؟

پاسخ رضایی: ما در اداره کشور باید کار را به مردم بدهیم. مردم در اقتصاد و مسکن و بسیاری از کارهای دیگر نیستند. مسکن مهر طرح خوبی بوده ولی باید بهتر اجرا می شد. نباید منابعش از بانک مرکزی و بدون پشتوانه شکل میگرفت. قیمت مسکن در تهران به صورت سرسام اور بالا رفته و تمام برنامه ریزی های مسکن را از بین برده. توجه جدی به مسکن خواهم کرد. با اصلاحات در مسکن مهر آن را ادامه میدهیم. نباید پروژه ها را نیمه تمام بگذاریم که هزینه پشت سر هزینه به بار بیاید. مقرراتی که برای محدوده شهرها به وجود آمده بر اساس معماری نوین ایرانی نیست و باید بازنگری شود.  جایگاه شهرسازی را نوعی تغییر میدهیم که فرصت های جدیدی برای مسکن ایجاد شود. وام مسکن به خاطراینکه خود مسکن تبدیل به کالای اقتصادی و تجاری و درآمدزایی شده  مانع از آن می شود که تسهیلات قابل توجهی به آن داده شود. باید مسکن از دارایی به سرمایه گذاری تبدیل شود و وام های بیشتری در اختیار مردم قرار دهیم. در تمام دنیا 70-80 درصد پول ساخت مسکن را به صورت وام می دهند.

دیدگاه قالیباف: بحث مسكن اولویت‌دار‌ترین برنامه من در دولت آینده خواهد بود. متاسفانه در حال حاضر بیشترین سهم درآمد خانواده‌های مستضعف در همین بخش هزینه می‌شود، یعنی باید بخش اعظمی از درآمدشان را به عنوان اجاره خانه پرداخت كنند. هر چه قدر بتوانیم این اوضاع را ساماندهی كنیم و سهم درآمد كمتری از مردم به این بخش اختصاص یابد، قدرت خرید مردم بالاتر خواهد رفت. درضمن اگر در این بخش خوب عمل كنیم به طور مستقیم 250 هزار شغل جدید ایجاد شده و اشتغال‌زایی می‌شود. در خصوص مسكن مهر باید بگویم كه این طرح 2 اشكال اساسی دارد؛ یكی اینكه كیفیت ساخت مسكن در این طرح پایین است و ما باید آن را بالا ببریم. مسكن مهری كه در حال حاضر ساخته می‌شود خودش به دلیل كیفیت پایین، بافت فرسوده به حساب می‌آید. از طرفی در شهرها بافت فرسوده داریم، ولی برای اجرای طرح مسكن مهر به داخل بیابان‌ها می‌رویم. شاید هزینه زمین در این نقاط ارزان باشد، ولی درعوض حدود متری 3 میلیون تومان برای ایجاد تأسیسات هزینه می‌كنیم كه این هزینه از بیت‌المال است. در تهران 14 هزار هكتار بافت فرسوده دارد كه تأسیساتی مثل آب و برق و گاز و تلفن و مترو و مسجد و مدرسه و... دارد. می‌توانیم به جای اینكه مسكن مهر را به پرند ببریم در همین بافت فرسوده پایتخت خانه بسازیم و به مردم تحویل دهیم.

سوال چهارم

روحانی بر اساس قرعه کشی پشت تریبون قرار گرفت. سوال: برنامه شما برای گسترش عدالت اجتماعی چی
ست؟

پاسخ روحانی: عدالت یعنی هر چیزی در جایگاه خود قرار گیرد. اولین مساله تولید است که باید در جایگاه خودش قرار گیرد. امروز در شرایطی که هستیم به جای آنکه به تولید داخلی کمک کنیم به واردات روی آورده ایم. این بزرگترین بی عدالتی است. عدالت این است که در شرایط فشار دشمن بتوانیم در داخل به تولید کمک کنیم  و تولید داخلی را افزایش دهیم و بر مقدار واردات کاسته کنیم. می بینیم شعارهای سیاسی ما با عملکرد اقتصادی ما سازگار نیست. در شعار، شعار مقاومت می دهیم اما در شعار اقتصادی در مقام عمل مقاومتی در کار نیست. الان باید سیاست اقتصادی ما با سیاست سیاسی ما کاملا منطبق باشد و در یک مسیر قرار داشته باشد. ولی امروز می بینیم این دو مسیر کاملا جداست. امروز وقتی این همه بیکار در جامعه ما وجود دارد هیچ شاخصی برای بی عدالتی نیست. حتی شاخص  هایی که معروف است برای ضریب جینی، می بینیم آخرین اعلامی که بانک مرکزی کرده این است که بعد از اجرای یارانه ها 2 دهک بالا و 2 دهک پایین متنعم شدند و 6 دهک وسط در فشار بیشتر قرار گرفتند. کارخانه کفش ملی یک روزی جزو افتخارات ما در بین کشورهای همسایه بود اما امروز به انبار ماشین سایپا تبدیل شده. پارس الکتریک به لانه کبوترها تبدیل شده. یعنی عدالتی بین نیازهای واقعی و عملکرد واقعی دولت وجود ندارد.

دیدگاه قالیباف: عدالت نه گفتنی است و نه شنیدنی. عدالت عملی است که باید اتفاق بیفتد و مردم آن را بچشند. آحاد ملت از هر قوم و مذهبی باید از امکانات فراهم باشند. نباید همه‌اش به مرکزیت توجه شده و هر چه از مرکز دور شدیم محرومیت بیشتر شود. نباید فقط یک قشر خاص را ببینیم. هر چقدر از عدالت  حرف بزنیم و رشد اقتصادی نباشد، شعاری بیش نیست. من در نیروی انتظامی عدالت در امنیت را با 110 برقرار کردم. در شهرداری تهران محکم گفتیم مناطق محروم در اولویت هستند. درآمد شهرداری را بالا بردیم و رشد جنوب شهر را چند برابر کردیم. 

 سوال پنجم

حدادعادل طبق قرعه کشی پشت تریبون قرار گرفت. سوال: برنامه دولت شما برای مواجهه با کاهش درآمدهای نفتی در اولین سال دولتتان چیست؟

پاسخ حداد عادل: برای مقابله با آثار ناشی از کاهش درامدهای نفتی باید در درجه اول به صادرات غیرنفتی توجه کنیم. ما میتوانیم با افزایش صادرات غیرنفتی جای خالی صادرات نفتی را پر کنیم. کشور ما کشوری است که از نظر کشاورزی امتیازات بالایی دارد. تنوع اقلیمی دارد. ما میتوانیم صادرات کشاورزی داشته باشیم. میتوانیم از مزایای گردشگری برای تامین ارز به جای کاهش ارز ناشی از فروش نفت استفاده کنیم. از دالان عبوری، کریدور ترانزیتی شمال جنوب استفاده کنیم. باید در کنار اینها دولت انضباط مالی خود را افزایش دهد. ریخت و پاش و مصرف زیاد ما را به ارز نفتی محتاج تر می کند. میتوانیم با افزایش انضباط مالی راه های دیگری را هم تعقیب کنیم. اقتصاد مقاومتی از جمله اموری است که میتواند کشور را در برابر مسئله نفت بیمه کند. مراد از اقتصاد مقاومتی، عوض کردن شیوه اقتصاد است. پوست اندازی و نوسازی اقتصادی است. توجه به تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی است. دولت من در آینده برای کاهش ارز ناشی از نفت، باید سبک زندگی اسلامی را در کشور حاکم کند. ما نمیتوانیم به سبک زندگی غربی زندگی کرده و طعمه توطئه غرب شویم. 

 دیدگاه قالیباف: در این بخش باید نگاه کنیم که کاهش فروش نفت تهدید است یا فرصت. اگر تدبیر کنیم فرصت است و اگر سوءتدبیر داشته باشیم تهدید است. کاهش هزینه دولت باید باشد. تقویت بخش خصوصی. هدایت نقدینگی به سمت تولید و ... را باید در نظر داشته باشیم. شهرداری در طول 50-60 سال گذشته همیشه 30 درصد هزینه خود را از دولت می گرفته اما امروز به 5 درصد رسیده. شهرداری تهران بدون نفت دارد کارهایش را انجام می دهد. در ابتدای سال 80 در اصلاحات، قیمت نفت 10-11 دلار شد. یکی از کارهای خوب آنموقع این بود که رشد صنعت ما دو رقمی شد. 

 سوال ششم

دکتر محمد باقر قالیباف برای پاسخ دادن به سوال ششم پشت تریبون قرار گرفت.


 سوال: گام های عملی دولت شما برای تقویت تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی و بهبود فضای کسب و کار چیست؟


 سخنان قالیباف(3 دقیقه اول) :
 همان طور که در برنامه‌هایم اشاره کرده‌ام و انشاءالله در فرصت مناسب برای مردم مفصل توضیح خواهم داد، ما ابتدا باید سهم تولید از یارانه‌ها را باید در اولویت قرار دهیم، هم در بخش صنعت و هم در بخش کشاورزی. باید نقدینگی را در جامعه به سوی اولویت‌ها هدایت کنیم و سفته بازی را از مسائل اقتصادی حذف کنیم و درآمدهایی که بدون تولید هستند را در مالیات مورد توجه قرار ‌دهیم.

 انضباط بودجه را در دولت مورد توجه قرار خواهیم داد و به بانک مرکزی استقلال می‌دهیم تا حدود 6  برابر نقدینگی رخ ندهد. در سیاست‌ها باید ثبات داشته باشیم تا هر هفته و هر ماه تصمیم عوض نکنیم و رانت درست نشود. در چنین شرایطی برخی افراد یک شبه میلیاردر می‌شوند و از سوی دیگر سرمایه مردم و فقرا به یک سوم تقلیل داده شده است. باید بازبینی دقیق در حوزه توزیع کالا و خدمات داشت و از سوی دیگر باید کاری کرد که بر تولیدات داخلی شاهد کاهش فشار تحریم باشیم.

برای دهک‌های پایینی باید سیاست‌های جبرانی گذاشت مثلا در حوزه‌های بیمه، سلامت و تحصیل. باید کاری کنیم تا در جامعه عدالت را شاهد باشیم نه مساوات. یکی دیگر از برنامه‌ها باید بالا بردن کیفیت  کالاها باشد. نکته دیگر این است که کالاهای اساسی را در شرایط فعلی در اولویت شبکه توزیع قرار دهیم و مثلا در بخش کشاورزی به این موضوع توجه کنیم. 

 دیدگاه قالیباف (2 دقیقه پایانی): قالیباف: ما اقتصادهای خوب دنیا را اگر نگاه کنیم 70 درصد سهمشان در خدمات و 30 درصد در کشاورزی و صنعت است متاسفانه در خدمات ما 35 درصد است. امنیت سرمایه گذار بسیار مهم است ولی امروز در کشور ما این امنیت وجود ندارد. ما نه درست با فساد مبارزه می کنیم و نه اجازه میدهیم امنیت سرمایه گذار باشد. الان نقطه سر به سر در همه مطالعات ارزی و اقتصادی به هم خورده است. باید مشارکت مدنی را تبدیل به اجاره به سمت تملیک کنیم. بخش خصوصی باید واقعا توسعه یابد. الان دولت در خصوصی سازی غیر از سهام عدالت و 10-15 درصد، واقعا به خصولتی تبدیل شده. یعنی به ظاهر خصوصی شده ولی مدیریت در دست دولت همچنان باقی است.

 سوال هفتم

سعید جلیلی بر اساس قرعه پشت تریبون قرار  گرفت. سوال: گام دوم قانون هدفمندی یارانه ها را چگونه اجرا میکنید؟

پاسخ جلیلی: قانون هدفمندی یک قانون است و باید به خوبی اجرا شود. یکی از بحث هایی که داریم و در هدفمندی خود را نشان داد این است که بخشی از مسائلی که مطرح میکنیم قبلا هم مطرح شده اما چرا موفقیت آمیز اجرا نشدند و مشکلاتی داشتند؟ اولین کار برای هر نگاه اقتادی و هر سیاست اقتصادی این است که باید به ساختار اجرایی دولت بپردازیم تا سیاست ها عملی شوند. وگرنه اینکار انجام نمی شود. دولت به مثابه قطاری هست که اگر راه نیفتد و سرعت لازم را نداشته باشد بهترین قوانین هم دچار مشکل می شود. روی حمایت از تولید همه وفاق دارند اما چرا انجام نمی شود؟ به خاطر اینکه سازوکارها و ساختارها خوب تعریف نشده اند. لذا من ساختار دولت را به گونه ای تغییر میدهم که اولا خودش برای مردم مانع نشود و ثانیا تقویت کند و خودش مشوق شود برای اینکه ظرفیت ها به کار گرفته شوند. اگر به این بحث اساسی نپردازیم سیاست ها و قوانین خوبی که داریم مانند همین هدفمندی یارانه ها، این موضوعات قابل پیگیری نیست. در بحث هدفمندی بحث اصلی این بود که یارانه ها هدفمند و در یک جهت صحیح مدیریت شود.

 دیدگاه قالیباف:
 هدفمندی را حتما طبق قانون ادامه میدهیم. البته یارانه تولید را که قانون پیش‌بینی کرده،هم در بخش کشاورزی و هم در حوزه صنعت ادامه میدهیم. ضمنا باید سیاست های جبرانی برای دهک های پایین جامعه حتما بگذاریم تا قدرت خرید مردم را بالا ببریم. باید نقدینگی امروز الان قدرت خرید  خاصیتش نسبت به قبل از یارانه ها تغییر نکرده. ما قیمت کالاهای اساسی را تثبیت می کنیم تا قدرت خرید مردم بالا برود. همان طور که در بخش مسکن گفتیم که بیش از 80 درصد درآمدهای خانواده‌ها را می‌گیرد. پس کالاهای اساسی و مسکن در اولویت ماست. نکته بعدی این است که ما در یارانه ها قیمت را واقعی نکردیم. آن روز بنزین لیتری 100 تومان بود، قیمت واقعی‌اش 700 تومان بود. امروز که بنزین 700 تومان شده، قیمت واقعی 2 هزار و 700 تومان است. در این شرایط حقی از مردم الان ضایع شده و آن کیفیت است. چرا باید اتوی پرمصرف در خانه ها باشد یا ماشین ها 12 در 100 بسوزانند؟ دولت باید کیفیت تولید را هم بالا ببرد تا مصرف بنزین به 6 برسد و دیگر هزینه‌های مردم کاهش یابد. 

سوال هشتم


علی اکبر ولایتی پشت تریبون قرارگرفت. سوال: برنامه عملیاتی دولت شما برای مهار گرانی و تورم چیست؟


پاسخ ولایتی: راه کنترل تورم، این است که ما به قواعد اقتصادی پایبند باشیم و قاعده اقتصادی میگوید هرگاه نقدینگی در بازار زیاد شده و متناسب با آن کالا در کشور نداشتید یا تولید نکردید یا وارد نکردید، عملا عرضه و تقاضا با هم تعادل ندارد. یعنی میزان رها کردن پول درجامعه متناسب با تولید کالا و خدمات نباشد. برای اینکه تورم نداشته باشیم، باید فکرهای مختلفی بکنیم که یکی از آنها فکر عاجل است. یعنی دولت باید فورا تنظیم بازار کند. اجناس حیاتی مورد نیاز مردم، مانند گوشت ومرغ و برنج و نان و مسکن و ... را به اندازه کافی تولید یا فراهم نکنیم تورم ایجاد می شود. اولین کار این است که یک فرصت برای کارهای فوری داریم. یکی از این کارهای فوری برگرداندن اعتماد مردم است. یکی از کارهای اعتمادزدا بخشنامه های متفاوت و متناقض است. معاون اول یا معاون اقتصادی دولت باید کاری کند که هر بخش دولت یک کاری نکند که مردم سرگردان شوند. 

دیدگاه قالیباف:
 علت گرانی را همه توضیح دادند و حالا باید بپرسیم كه برای مهار این گرانی چه باید بكنیم. اولین كار من در دولت آینده این است كه ثبات را در بازار ارز حاكم كنیم. برخی آمدند و گفتند كه می‌خواهند طوری در اقتصاد كار كنند كه دلار را از معادلات كشور خارج كنند، اما در عمل دیدیم كه ریال از این معادلات خارج شد و دلار ارزش پول ملی ما را بسیار كاهش داد. پس اولین گام ثبات در بازار ارز است كه در صورت تحقق آن می توان به آینده امیدوار بود.   دوم بازبینی در توزیع كالا و خدمات در كشور كه اهمیت آن را قبلا توضیح دادم. گام سوم هم ثبات در قیمت كالاهای حیاتی و اسای كشور مخصوصا در حوزه كشاورزی و برای دهك‌های پایین جامعه است. پول باید در كشور كنترل بشود، مگر نه افزایش نقدینگی به سمت سفته‌بازی در كشور خواهد رفت و كمكی به كاهش تورم نمی‌كند. اینها تا اتفاق نیفتد، مردم به ما اعتماد نخواهند كرد. ما امروز نیازمند اعتماد مردم است. برنامه من در دولت آینده این است كه در مدت 6 ماه این اعتماد را به وجود بیاوریم، همان اتفاقی كه مثلا در كشور همسایه؛ تركیه یا كشورهای آمریكای لاتین افتاد.

  دیدگاه دکتر قالیباف در جمع بندی بخش اول مناظره : حرفم با مردم عزیزم این است، چون اینگونه یاد گرفتم در خدمت مردم باشم و با آنها سخن بگویم. در نیروی انتظامی و شهرداری هم همینطور كار كرده‌ایم و با مردم سخن گفته‌ایم . حق مردم این است تا بدانند من قرار است به عنوان یك مدیر و مسئول چه كاری را در چه زمانبندی مشخصی انجام دهم. ما برنامه 2 ساله برای كشور داریم كه در این برنامه از یك طرف مشكل گرانی را حل می‌كنیم و از طرف دیگر معضل بیكاری را. در ضمن قدرت خرید مردم را بالا خواهیم برد و باعث بهبود معیشت مردم می‌شویم. اینكه می گویم 2 ساله به این معنی نیست كه تا قبل از دو سال اتفاقی نیفتد. ما در 6 ماه اول تحول جدی در مدیریت اقتصادی كشور و تثبیت قیمت ارز را خواهیم داشت. نگاه دولت به ارز را به عنوان یك درآمد دیگر در دولت آینده نخواهیم داشت. مسلما به سمت كمك به معیشت مردم و كنترل تورم پیش خواهیم رفت. در 6 ماه اول این كار انجام می شود و بلافاصله در زمان بندی باقیمانده بعدی كه یك و نیم سال خواهد بود مقطع به مقطع این اهداف را به طور جدی دنبال خواهیم كرد. مردم مطمئن باشند كه ظرف 2 سال احساس آرامش را در این حوزه‌ها برای همه ، چه آن روستایی كه در روستاها زحمت می‌كشد و چه آن سرمایه گذاری كه در بخش های مختلف سرمایه گذاری و فعالیت می‌كند ایجاد خواهیم كرد. 

قالیباف در آخرین نطق خود در مناظره، با ارائه کتاب جامع برنامه های خود به مردم اطمینان خاطر داد که در صورت برگزیده شدن، بدون تلف کردن وقت به اصلاح امور می پردازد و پس از حماسه سیاسی مردم، او و همکارانش حماسه اقتصادی را رقم خواهند زد.
Èå ÇÔÊÑǘ ȐÐÇÑíÏ :
äæÔÊå ÔÏå ÊæÓØ : محمدحسین ملازم الحسینی ( شنبه 11 خرداد 1392 ) ( 08:32 ق.ظ )
ÏÑÈÇÑå ÞÇáíÈÇÝ

برنامه‌ای ویژه برای اداره‌ کشور نیست. از تعامل مثبت و درست با دنیا هم عاجز مانده‌ایم؛ مردم ولی بی‌اعتمادند حالا، به مسؤولین، به رو راست بودن و دل‌سوز بودنشان.به عدم سوء استفاده از بیت‌المال و مقام و موقعیتشان، بی‌اعتمادند و به وعده‌هایی که می‌دهند. احساس می‌کنند فریب خورده‌اند. ترکیه و سنگاپور و مالزی که جلو می‌افتند، احساس حقارت می‌کنیم. بعد از این همه کار و انقلاب و انتخابات و حضور! هرکاری کردیم، ولی هنوز اوضاع قفل است. برای خرید یک تکه گوشت مانده‌ایم، قفل کرده‌ایم، کلید را هم نمی‌دانیم کجاست. ایران خوب، زندگی می‌خواهد. زندگی خوب و باافتخار، ایران خوب افتخار می‌خواهد.شادی، سلامتی، افتخار. زندگی خوب یعنی این. یعنی امنیت و آسایش. یعنی نفس عمیق کشیدن. یعنی آرام و بی‌ترس خوابیدن. یعنی ورزش عمومی. سلامت و سفر. یعنی پایگاه اجتماعی اقتصادی مشخص. نیست ولی. سلامتی نیست. امنیت نیست. ازدواج نیست. تغذیه‌ خوب نیست که سلامتی باشد. امنیت اقتصادی نیست که آرامش باشد. شغل و مسکن نیست که ازدواج باشد…. جای آن ناامیدی هست. بی‌اعتمادی هست. فشار روانی کنکور و سربازی و اشتغال هست. اعتیاد هست … .باید کاری کرد. باید کاری کرد، باید کاری کرد. کاری.

ÂãÇÑ æÈáǐ
˜á ÈÇÒÏíÏ :
ÈÇÒÏíÏ ÇãÑæÒ :
ÈÇÒÏíÏ ÏíÑæÒ :
ÈÇÒÏíÏ Çíä ãÇå :
ÈÇÒÏíÏ ãÇå ÞÈá :
ÊÚÏÇÏ äæíÓäϐÇä :
ÊÚÏÇÏ ˜á ÓÊ åÇ :
ÂÎÑíä ÈÇÒÏíÏ :
ÂÎÑíä ÈÑæÒ ÑÓÇäí :